Změkčovací zařízení
Zařízení pro změkčování vody nachází uplatnění všude, kde je požadována voda s nízkou tvrdostí. Proto jsou instalována v kotelnách, prádelnách, myčkách, výrobnách akumulátorů, lihovarech apod. Další uplatnění nacházejí při předúpravě vody před následnou úpravou (reverzní osmóza, ionexy apod.) pro potřeby lékáren, nemocnic, chemického a strojírenského průmyslu.
Obecné informace
- Technologie změkčování
Změkčování vody je v podstatě odstranění iontů vápníku a hořčíku způsobujících tzv. tvrdost vody za ionty dobře rozpustných solí sodíku.
Zařízení lze rozdělit do tří skupin:
- Kompaktní zařízení
Maximální objem ionexu u těchto zařízení je 30 litrů, proto je doporučováno pro aplikace s menší spotřebou upravené vody. Solanková nádrž tvoří obal zařízení a v ní je umístěna ionexová kolona. Regenerace ionexové náplně solným roztokem je zahájena a řízena automatickou ventilovou hlavou.
- Dělená zařízení
Solanková nádrž je samostatná, je však s ionexovou kolonou vzájemně propojena. Tato zařízení navazují výkonově i kapacitně na předchozí skupinu.
- Zdvojená zařízení
Tato zařízení jsou složena ze dvou ionexových kolon a z jedné společné solankové nádrže. Ionexové kolony pravidelně vzájemně střídají pracovní cykly s regeneračními, a proto je zajištěna nepřetržitá dodávka upravené vody.
- Provoz zařízení
Automatická ventilová hlava je ovládána podle nastaveného časového intervalu nebo množství (objemu) vody. Pro zapojení zařízení je nutný přívod vody, elektrického napětí 240 (220) V a odpadu. Protože zařízení nepotřebuje ke svému provozu čerpadlo, je energetický příkon minimální a činí cca 10 W.
- Obsluha zařízení
Spočívá v občasné kontrole chodu zařízení, kontrole stavu vody v solankové nádrži, doplňování regenerační soli a občasném čištění filtračního sítka na přívodu vody.
- Výběr vhodného zařízení
Je závislý na složení vstupní vody a na potřebách uživatele (množství upravené vody, nepřetržitý provoz atd.)